Arja Jämsenin maalaama taulu

Luonnon voimaa -näyttely

26.7.2023 11:00

Luonnon Voimaa -näyttely on Keuruun museon kesänäyttely, jossa esittäytyy joukko suomalaisia pitkän linjan kuvataiteilijoita. Esillä on maalauksia, piirustuksia, veistoksia, veistoksellisia ikebanateoksia ja installaation keinoin tilaan rakentuvia tilateoksia.

Arja Jämsä, Elokuun kuva 2021. Öljy kankaalle.

Näyttelyn aihe ja väljä teema on saanut innoituksensa Keuruun Jukojärveltä lähtöisin olleen runoilja Einari Vuorelan (1889-1972) teosten luomista tunnelmista, erityisestiluontorunoudesta. Vuorelan teokset ovat toimineet joko konkreettisina teosten innoittajina tai niiden maailma on hengenheimolainen näyttelyn taiteilijoiden teosten kanssa.

Näyttelyn taiteilijat ovat:
Aarne Jämsä, Arja Jämsä, Pasi Eerik Karjula, Eija Keskinen, Jalo-Valto Saarinen, Jyrki Setälä, Nora Tapper ja Riikka Wesamaa. He edustavat eri tekniikoita ja työskentelytapoja. Näyttelyn on kuratoinut Eija Keskinen.

Pappilan näyttelytilassa on Jalo-Valto Saarisen teos Kiireettömien kaupunki luonnonmateriaaleista rakennettu tulkinta Keuruun Jukojärven maisemista eli niistä inspiroitunut hiekkakylää. HUOM. teokseen ei saa koskea! Sen sijaan sitä voi ihailla ja tehdä oman kylän vaikka uimarannalla.

Näyttelytilat ja aukiolot:

Keuruun museo ja vinttigalleria 26.6.-2.9. ma-pe 11–17 ja la 11–16. (Huom elo-syyskuussa la 10-14), Liput 5/3 € ja Museokortti. Alle 18-v ilmaiseksi.
Pappilan aitta 26.6.-5.8. ma-la klo 11.30-15.30
Keuruun vanha kirkko 17.6.–20.8. ma-su klo 11–16 (juhannusaattona suljettu), kirkkoraha 3 €/hlö
Keuruun kotiseutumuseo 27.6.–6.8. ti-su 11–16. Pääsymaksu 3 €.
Lehtiniemen aulagalleria, 26.6.-1.9. ma-pe 8-15.

http://www.keuruunmuseo.fi

26.7.2023 11:00 - 17:00
Tapahtumapaikka
Keuruun museo
Kangasmannilantie 4, Keuruu
Järjestäjä
Keuruun museo
Hinta
5/3 € ja Museokortti
Kategoriat
Kulttuuri Näyttely